poniedziałek, 6 października 2014

Wherever you go, go with all your heart

Witajcie!
Dzisiejszy post zainspirowany jest tym, że ostatni weekend spędziłam z przyjaciółką w Mediolanie (juhuu!) i przy okazji chciałabym podzielić się z Wami kilkoma przydatnymi wskazówkami.

Jeżeli wybieram się w podróż do jednej z europejskiej stolic (uznajmy Mediolan za europejską stolicę mody;)), to planując spędzanie czasu opieram się przede wszystkim na:
1. TripAdvisor (strona internetowa, bezpłatna aplikacja iOS i Android)
http://pl.tripadvisor.com/ Znajdziemy tu zdjęcia, opinie i recenzje najważniejszych atrakcji danego miejsca. Są to miejsca z reguły typowo turystyczne, ale TripAdvisor ułatwia wybór tego, co koniecznie warto zobaczyć. Do wyboru mamy takie działy jest zabytki, restauracje, zakupy czy życie nocne.

2. Use-it (strona internetowa, mapy w .pdf, mapy w hostelach na miejscu)
http://www.use-it.travel/home
Świetne mapy, które pokazują bardziej alternatywną stronę miasta, są zaznaczone przykładowe trasy spacerów, a także przyjazne cenowo hostele i knajpki.

3. Spotted by Locals (strona internetowa, płatna aplikacja iOS i Android)
http://www.spottedbylocals.com/
Jeśli chcemy poznać coś więcej niż centrum pełne turystów, tu się dowiemy w jakich dzielnicach i miejscach bywają 'tubylcy', mieszkańcy dzielą się informacjami skąd roztacza się nabardziej magiczny widok na miasto czy gdzie znajdziemy najbardziej stylowy sklep vintage. 

Jeśli chodzi o krótkie wypady w obrębie Europy, to moim samolotowym faworytem jest Ryanair. Ceny na ogół ma zbliżone do Wizzaira, ale na jego pokład możemy zabrać bagaż podręczny o wadze do 10 kg, wielkości małej walizki. Wizzair natomiast i za taki bagaż pobiera opłatę, od ok. 40 zł wzwyż. Obaj przewoźnicy pozwalają na bezpłatne zabranie damskiej torebki (bez ważenia, wielkość ok. A4).
Dokładna i aktualna lista przedmiotów, które możemy zabrać na pokład, znajduje się na stronie Urzędu Lotnictwa.
http://www.ulc.gov.pl/pl/component/content/article/119-departamenty/ochrona-i-ulatwienia/poradnik-dla-pasazerow/999-lista-przedmiotow-zabronionych-i-dozwolonych
Oprócz tego możemy oczywiście sprawdzić tego typu informacje na stronie linii lotniczych czy lotniska.
http://www.ryanair.com/pl/warunki-dotyczace-podrozy/regulations-cabinbaggage/
Najważniejsze zasady dotyczące bagażu podręcznego to:
- nie możemy mieć ostrych narzędzi (nożyczki czy ostro zakończone pilniczki odpadają)
- nie możemy mieć produktów łatwopalnych (takich jak acetonowy zmywacz do paznokci czy antyperspirant w sprayu)
- wszelkie płyny (napoje, kosmetyki) muszą być w pojemnikach nie większych niż 100 ml i w zamykanej torebce plastikowej o objętości max 1 litra)
Wiele zależy też od osoby przeprowadzającej kontrolę - w Wiedniu musiałam odłożyć na bok lakier do paznokci, w Mediolanie z lakierami i perfumami nie było problemu.

Powiem Wam, jak ja organizuję pakowanie w sytuacji takich ograniczonych możliwości:
- dzielę się listą potrzebnych kosmetyków z koleżanką (ja biorę żel pod prysznic, ona szampon itd.)
- mam 2 kosmetyczki: jedna z miniaturkami płynnych kosmetyków (z przezroczystej siateczki z H&M za 10 zł), druga z akcesoriami i produktami w formie stałej
- ubrania pakuję tak, żeby zmiana akcesoriów (np. naszyjnik+czerwona pomadka+szpilki zamiast balerinek) mogła zmienić stylizację dzienną w wyjściową = oszczędność przestrzeni w walizce&czasu na miejscu.


A jakie są Wasze sprawdzone sposoby na przygotowanie do podróży?

Buziaki,
Alohamarii

1 komentarz:

Prosimy o merytoryczne komentarze, a nie te składające się z kopiuj-wklej, bo na co komu takie nieszczere opinie? :)
Możecie zostawiać adresy swoich blogów, chętnie Was odwiedzimy :)